Skip Navigation

Alpena high SCHOOL

HOME OF THE WILDCATS

Menu

Alpena high SCHOOL

HOME OF THE WILDCATS

Alpena high SCHOOL

HOME OF THE WILDCATS

Game Summaries & Headlines.

Game Summary

3.0 months ago @ 7:43AM

Track Competes in Petoskey

Game Date
Apr 20, 2022

BOYS — 3rd place, 41 points

100 Dash — 2. Julian Stevens, 11.94.

200 Dash — 1. Cooper Bright, 23.33.

400 Dash — 1. Cooper Bright, 52.22; 2. Julian Stevens, 54.01; 3. Hunter Hitzelberger, 55.96.

800 Run — 3. Quinn Kelly, 2:17.07.

1,600 Run — 2. Hayden Allen, 4:52.13; 4. Jacob Kochanski, 5:07.09.

3,200 Run — 1. Hayden Allen, 10:28.82; 4. Austin Reinhardt, 13:06.84.

110 Hurdles — 2. Joseph Sheridan, 19.24; 3. Ryan Voltz, 19.51.

300 Hurdles — 2. Ryan Voltz, 45.77; 4. Elijah Allen, 46.43.

400 Relay — 3. Alpena (Joseph Schuh, Easton Srebnik, Ty Dever, Elyja Chism), 49.06.

800 Relay — 2. Alpena (Wesley Decker, Jacob Beaubien, Francisco Ferrira, Logan LaCombe), 1:41.76; 4. Alpena (Joseph Schuch, Joseph Sheridan, Jack Cook, Abe Brege), 1:52.16.

1,600 Relay — 1. Alpena (Cooper Bright, Julian Stevens, Hunter Hitzelberger, Ryan Voltz), 3:52.04; 2. Alpena (Joseph Sheridan, Devin LaMay, Quinn Kelly, Jacob Kochanski), 3:56.41.

3,200 Relay — 1. Alpena (Andrew Dargis, Elijah Allen, Jacob Kochanski, Hunter Hitzelberger), 8:57.81.

Discus — 3. Ashton Mill, 92-3 1/2; 4. Ethan Johnson, 91-7.

High Jump — 3. Julian Stevens, 5-6; 4. Abe Brege, 5-4.

Long Jump — 3. Devin LaMay, 16-11 1/2; 4. Jack Cook, 15-11 1/2.

GIRLS — 2nd place, 92.7 points

1,600 Run — 2. Emma Dickins, 6:09.44; 4. Samantha Zolnierek, 6:16.67.

3,200 Run — 1. Madi Szymanski, 11:39.51; 4. Cailyn Burrone, 14:21.86.

100 Hurdles — 4. Tiffany Tessmer, 20.50.

300 Hurdles — 4. Sarah Rabbideau, 1:06.56.

400 Relay — 3. Alpena (Tiffany Tessmer, Keslee Jex, Franciska Treiliha, Sarah Rabbideau), 1:02.77.

800 Relay — 3. Alpena (Maggie Thayer, Liberty Prevost, Abigail Zaborney, Keslee Jex), 2:15.82.

1,600 Relay — 2. Alpena (Franciska Treiliha, Madi Szymanski, Samantha Zolnierek, Liberty Prevost), 4:43.19.

3,200 Relay — Alpena (Emma Dickins, Samantha Zolnierek, Madi Szymanski, Cailyn Burrone), 11:05.32.

High Jump — 3. Tiffany Tessmer, 4-6.

Long Jump — 1. Allie Urlaub, 13-11.


Skip Spirit Shop Ad
https://alpenaathletics.com